İçeriğe git

DAÜ'den Soma'ya Yardım

DAÜ'den Soma'ya Yardım

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hıfsiye Pulhan, Rektörlük Koordinatörü Mutlu Kale ve Öğrenci Konseyi Başkanı İbrahim Öztürk, Manisa’nın Soma ilçesine giderek, DAÜ tarafından toplanan yardımı, Soma Maden kazasında vefat eden madenciler ile kazadan farklı derecelerde etkilenmiş ailelerin çocuklarının ücretsiz olarak eğitim gördüğü Soma Madenci Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi’nin eğitim giderlerine destek vermek amacı ile ilgili makamlara ilettiler.

Bilindiği üzere, 13 Mayıs 2014 tarihinde, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasından dolayı Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Bahar Festivali etkinlikleri, üniversite idaresi ve öğrencileri tarafından iptal edilmiş ve bu faciadan etkilenen acılı ailelere iletilmek üzere üniversitede bir yardım kampanyası başlatılmıştı. Yardım Kampanyası’na başlangıç katkısı olarak da, iptal edilen Bahar Festivali’nin zorunlu ödemeler dışındaki bütçesinin tamamı DAÜ tarafından Soma’ya bağışlanmıştı. İşte bu süreç zarfında, toplanan tüm yardımlar, DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pulhan, Koordinatör Kale ve Öğrenci Konseyi Başkanı Öztürk tarafından Soma’ya götürüldü ve çeşitli makamlarla yapılan görüşmeler sırasında, üniversitenin yardım kampanyası konusunda bilgiler aktarıldı.

Soma Kaymakamlığı’na giden Prof. Dr. Pulhan, Kale ve Öztürk, burada Soma Kaymakam Vekili ve Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, Milli Eğitim Müdürü ve Soma Madenci Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi Sorumlusu ile biraraya geldi. Faciadan bu yana geçtiğimiz süre zarfında DAÜ’nün başlatmış olduğu yardım kampanyası ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Pulhan, “Soma’daki yaraların sarılmasına bir nebze de olsa yardımcı olabilmek amacıyla buradayız. Umarız böyle facialar bir daha asla yaşanmaz ve ailelerin ocağına ateş düşmez.” şeklinde konuştu ve DAÜ tarafından toplanan yardımı Kaymakam Vekili Sırmalı’ya takdim etti. Soma Kaymakam Vekili Sırmalı da ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Pulhan, Kale ve Öztürk’e teşekkür ederek, DAÜ’nün bu duyarlı davranışının kendilerini duygulandırdığını ifade etti ve “Yavru vatanımızdan Soma’ya yardım eli uzatmanız Soma halkı adına bizleri memnun etti.” dedi.

Kaymakamlık ziyareti öncesinde, DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pulhan, Koordinatör Kale ve Öğrenci Konseyi Başkanı Öztürk, Soma Madeni Cheetos Çocuk Gelişim Merkezi’ni ziyaret edip yerinde incelemelerde bulundu ve mezarlık ziyaretini gerçekleştirdi.