İçeriğe git

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Dünya Fizyoterapistler Günü Mesajı

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Dünya Fizyoterapistler Günü Mesajı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehtap Malkoç, her yıl tüm dünyada kutlanmakta olan “8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü” ile ilgili bir mesaj yayınladı. Fizyoterapistlik mesleğinin, fiziksel uygunluğun sürdürülmesinde, hareket bozukluğuna yol açan doğuştan veya sonradan oluşan her türlü yaralanma, hastalık veya yaşlanma ile ilişkili  ağrı ve fonksiyon bozukluklarının önlenmesi ve tedavisinde rol alan bir meslek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Malkoç, “Fizyoterapistler, uzman bir hekimin tanısı sonrası, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon’a özgü, bir çoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş ve bilimsel kanıtlara dayalı değerlendirme ve tedavi yaklaşımlarıyla uygun değerlendirmeler doğrultusunda tedaviler uygulayarak, sağlık ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin arttırılmasında, özürlü ve engellilerin çevreye uyumsuzluklarının azaltılması, mesleki ve sosyal entegrasyonlarının sağlanması ve mevcut çevre ve toplumda gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla, rehabilitasyon hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesinde önemli görevler üstlenmektedirler.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Malkoç, dünyada yaklaşık 120 yıllık bir geçmişi olan Fizyoterapistlik mesleğinin bugün prestijli ve tercih edilen meslekler sıralamasında ilk 10’da yer aldığını kaydederek, KKTC’de lisans düzeyinde 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi veren fakülteler bulunduğunu ve DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan bölümün ilk mezunlarını 2013 – 2014 Akademik Yılı’nda verdiğini ifade etti. Prof. Dr. Malkoç eğitim programları hakkında da bilgiler vererek, hastanın değerlendirilmesi ve hareket sistemi problemlerinde tedavi programını planlama ve uygulamaya yönelik, temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırma metodolojisi, seminerler ve klinik çalışmaları kapsadığını kaydetti. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin “Fizyoterapist” ünvanı aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Malkoç, öğrencilerin istedikleri takdirde mezuniyet sonrası bilim uzmanlığı ve doktora çalışmaları da yapabildiklerini söyledi. DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehtap Malkoç, tüm meslektaşlarının ve bu mesleğe gönül vermiş olanların 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü”nü kutlayarak, meslek yaşamlarında başarılar diledi.

Fizyoterapistler; ilgili Yüksek Öğretim Kurumları’nda, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluş ve hastanelerde, diğer kamu kuruluşlarına bağlı sağlık ünitelerinde, özel eğitim ve dal merkezlerinde, spor kulüplerinde, özel hastane ve huzurevlerinde çalışabilmektedirler. Bunun yanında sağlıklı kişilere de koruyucu egzersiz programları verebilmektedirler. Fizyoterapistlerin özellikle halk sağlığı ile ilgili olarak, Birleşmiş Milletler’in tanımladığı gibi, dünyada en sık rastlanan dört temel grup hastalık içinde yer alan kalp damar hastalıkları, solunum hastalıkları, şeker hastalığı ve kanserden korunmada ve bu hastalıkların tedavisinde önemli görevleri bulunmaktadır.