Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Tanju Besler'den Editörlük Görevi

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Tanju Besler'den Editörlük Görevi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. H. Tanju Besler ‘Türkiye Klinikleri Beslenme ve Diyetetik Özel Dergisi”nde sayı editörü olarak görev aldı. Prof. Dr. Besler ‘Beslenme ve İmmün Sistem Özel Sayısı’nda dergi editörü olarak Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde çalışan akademisyenler tarafından yazılan oldukça önemli 22 farklı makalenin dergide yayınlanmasını sağladı.

Özel sayıda, DAÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Seray Kabaran’ın da hazırladığı Anne Sütünün İmmün Sistem ve Mikrobiyata Üzerine Etkisi başlıklı ve Yrd. Doç. Dr. Ceren Gezer’in hazırladığı Adipoz Doku ve İmmün Sistem Etkileşimleri: Obezite ve Enerji Kısıtlamasının Olası Etkileri başlıklı makaleler de yer aldı.

Prof. Dr. Besler editör notunda yaptığı açıklamada, besinin içerisinde yer alan enerjinin, besin öğesi ve besin öğesi olmayan ancak organizmada önemli fonksiyonları olduğunu bildiğimiz bazı özel yapıların, biyolojik aktif öğelerin (fitokimyasallar gibi) gerek immün sistemi gerekse de immün yanıtı direkt olarak etkileyebildiğini vurguladı. Ayrıca besinlerin diğer sistem (özellikle hipotalamus-hipofiz aksı) ve organları (adipoz doku, ince barsak) etkileyerek indirekt olarak da immün sistemini etkileyebileceğini belirtti. Prof. Dr. Besler, bu organların özellikle günlük diyetle alınan enerji ve besin öğesinin miktarına ve kalitesine bağlı olarak vermiş oldukları metabolik yanıtın bir parçası olarak salgıladıkları hormonun, adipokinler ve özellikle intestinal sitokinler (inkretinler) üzerinden de diğer hücre gruplarını etkileyerek immün sistem hücrelerinin aktivitelerini de etkileyebildiklerinin altını çizdi.

Etiketler