İçeriğe git

DAÜ DAKMAR 18 Nisan Dünya Kültür Mirası Günü İçin İki Söyleşi Gerçekleştirdi

DAÜ DAKMAR 18 Nisan Dünya Kültür Mirası Günü İçin İki Söyleşi Gerçekleştirdi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR), 18 Nisan Dünya Kültür Mirası Günü vesilesiyle iki çevrim içi etkinlik düzenledi. DAKMAR Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emel Kaya’nın moderatörlüğünde yapılan etkinliklerin ilki; 15 Nisan 2021 Perşembe günü, saat 19.00’da, yüksek mimar ve çocuk kitapları yazarı Simla Sunay’ın “Mimarlık Mirası ve Çocuk Kitapları / Atölyeleri” konulu söyleşisiyle gerçekleşti. Söyleşinin ana teması; kentleri kurma ve kentlerde yaşama, kültür oluşturma süreçlerinde çocukların mimarlık ile doğa ilişkisini çocuk kitapları ve atölyeleri vasıtasıyla algılayabilmesi ve doğa bilinciyle yetişebilmesi oldu.

Etkinlikler Herkese Açık Gerçekleşti

İkinci etkinlik ise, 16 Nisan 2021 Cuma günü, saat 19.00’da DAÜ Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu, Yabancı Diller Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nafia Akdeniz’in katılımıyla gerçekleşti. Söz konusu etkinlikte, 1974 öncesi Kapalı Maraş’ta yaşayanlarla yaptığı görüşmeler ve röportajların temelini oluşturduğu doktora çalışmasını tamamlayan Dr. Akdeniz, ICOMOS’un 2021 yılı teması olarak belirlediği “Karmaşık Geçmişler: Çeşitlilik İçeren Gelecekler” kapsamında “Kültürel Bellek ve Kapalı Maraş Anlatıları” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Her iki etkinlik de MS Teams üzerinden canlı yayınla herkese açık olarak yapıldı.

18 Nisan tüm dünyada ICOMOS (International Council of Monuments and Sites) örgütünün öncülüğünde “World Heritage Day (Dünya Kültür Mirası Günü)” olarak; kültür varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak, toplum bilincinin oluşturulması ve artırılmasına katkı koymak amacıyla kutlanıyor.