İçeriğe git

DAÜ BTYO ASIIN Akreditasyonunu 2. Kez Aldı

DAÜ BTYO ASIIN Akreditasyonunu 2. Kez Aldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu (BTYO), Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (BTBS-IT) 4 yıllık İngilizce eğitim veren Lisans Programı ASIIN (Almanya) akreditasyonunu ikinci defa en yüksek süre ile aldı.

Geçtiğimiz yıl ikinci kez ASIIN tarafından yapılan denetleme sonucu önce bir yıllık akreditasyon uzatma kararı verilen BTBS programı, raporlara verilen cevaplar ve ayrıca talep edilenlere verilen cevaplar sonucunda çok olumlu bulunup, akreditasyonunu ve IT (Bilgi Teknolojileri) eğitiminde kalite belgesi olan Euro-Inf Label sertifikasını ikinci defa ve en yüksek süre ile aldı.

DAÜ-BTYO ülkemizde bir ilki başararak BTBS programına ilaveten diğer 13 programını da akredite etmişti. Tüm akreditasyonlarını Avrupa Birliği merkezli olarak alan DAÜ-BTYO, Avrupa standartlarında bir eğitim vermenin onurunu yaşıyor. Yüksek lisans programları alanında bir ilki başaran DAÜ BTYO, aynı zamanda Euro Inf kalite belgesini de yüksek lisans alanına kazandırmış oldu. Yeni alınan akreditasyonlarla birlikte BTYO’da akreditasyonlu program sayısı 13’e yükselmiş oldu.

DAÜ-BTYO’nun bünyesinde bulunan Elektrik ve Elektronik Teknolojisi (2 ve 3 yıllık), İnşaat Teknolojisi (2 ve 3 yıllık), Bilgisayar Programcılığı (2 ve 3 yıllık), Biyomedikal Cihaz Teknolojisi (2 ve 3 yıllık) ve Harita ve Kadastro (2 yıllık)  programları özverili ve ciddi bir çalışma sonucunda geçtiğimiz dönem akreditasyon almıştı.

Akreditasyonun bir standardı yakalama, bir sınav süreci ve üçüncü bir göz tarafından belirlenen standartlara göre denetlenme olduğunu kaydeden DAÜ-BTYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa İlkan, 28 AB ülkesinde geçerli olan akreditasyonlara sahip olduklarını kaydetti. Ayrıca akreditasyonların eğitimde kalitenin yakalandığının kanıtı olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlkan, mesleki eğitimin en yüksek seviyesinin Almanya olduğunu ve BTYO’nun da FIBAA ve ASIIN akreditasyonlarının Alman kökenli akreditasyonlar olduğunu kaydetti.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri programının uluslararası ASIIN akreditasyonuna sahip olduğunu belirten Prof. Dr. İlkan, ASIIN akreditasyonu ile mezunların tüm dünya ve özellikle Avrupa’da serbest dolaşımlarının sağlandığını ve eğitim kalitesinin de  EQAINE tarafından verilen Euro-Inf Label ile tescillendiğini vurguladı.