İçeriğe git

DAÜ-ATAUM’dan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Bildirisi

DAÜ-ATAUM’dan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Bildirisi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47. Yıl Dönümü nedeniyle bir bildiri yayınladı.

Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk bildirisinde şu ifadelere yer verdi: “20 Temmuz tarihi, Kıbrıs Türkü’nün uluslararası hukuktan kaynaklanan vazgeçilmez haklarının elinden alınamayacağını kanıtladığı ve Varoluş Mücadelesi’ni özgürlükle taçlandırdığı Mutlu Barış Harekatı’nın yıl dönümüdür.

1963-1974 yılları arasında, Rumların acımasızca yürüttüğü, Türkleri adadan kovma ve etkisiz hale getirme şeklinde özetlenebilecek Akritas Planı sonucunda Kıbrıs Türkü, Ada’nın %3’ü kadarlık bir kısmına sıkıştırılarak yok olma noktasına getirilmişti. Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta Enosis’i gerçekleştirme ve kuşatma altına aldıkları Kıbrıslı Türkleri yok etme aşamasına geldikleri bir sırada Türkiye, 20 Temmuz 1974 tarihinde Garanti Anlaşması’ndan kaynaklanan meşru yetkisini, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra uluslararası hukuka uygun bir biçimde kullanarak Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türk Toplumu’nu korumak ve ada anayasal düzeni yeniden sağlamak amacıyla başlatılan Harekat, dönemin Türk Yönetimi Başkanı Rauf Raif Denktaş’ın, Bayrak Radyosu’ndan halka yaptığı; “Bugün, bu anda kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs’ın her yanında havadan ve denizden çıkarma yapmaktadır. Gazanız mutlu olsun” ifadeleriyle duyuruluyordu.

Dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in; “Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz” sözlerinden de anlaşılacağı gibi, 20 Temmuz Barış Harekatı; 15 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen ve tüm Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis amaçlı faşist darbeye “Dur” denilen, hem Türk, hem de Rum Toplumu’na özgürlüğün getirildiği, gerek adada, gerekse de Doğu Akdeniz’de barışın sağlanmasına yönelik olarak atılan, yerinde bir adım olarak tarihe geçmiştir.

Bugün Kıbrıs Türk Halkı, uluslararası kamuoyunun tüm baskılarına rağmen, kendi topraklarında, bağımsız bir devletin çatısı altında egemenliğini kullanmakta ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün de desteğiyle 47 yıldır barış ve huzur içinde yaşamını sürdürmektedir.

Sonuç olarak, uluslararası anlaşmalara dayanılarak gerçekleştirilen Barış Harekatı ile Türk Milleti’nin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığı tüm dünyaya bir kez daha gösterilmiştir. Türk milleti, birlik ve beraberlik içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere bu zafer ile unutulmayacak bir ders vermiş, hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya en güçlü şekilde bir kez daha kabul ettirmiştir.

Bu anlamlı günde, bu toprakları vatan yapmak uğruna şehit olan tüm Mücahit, Mücahide ve Mehmetçiklerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anıyor, kahraman Gazilerimize saygılarımızı sunuyor ve Kıbrıs Türk Halkı’nın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı içtenlikle kutluyoruz.”