Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
DAÜ 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi Mezunları Kep Attı

DAÜ 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi Mezunları Kep Attı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi Lisans ve Önlisans Mezuniyet Töreni, 28 Ocak 2019 Pazartesi günü, saat 14:00’te, DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı’nda gerçekleştirildi. 106 farklı ülkeden 20 bin’i aşkın öğrenci sayısı ile akademik hayatın yanında sosyal ve kültürel hayata da yön veren bir lokomotif görevini üstlenen DAÜ, 1400’ün üzerinde mezun vermenin heyecanını yaşadı. Diğer yandan, her geçen yıl mezun sayısını arttıran DAÜ, 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde verdiği mezunlar ile toplam mezun sayısı 56 bini aşmış oldu.

Tüm Dünyadan Canlı İzlendi

Görkemli törene; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Halkın Partisi Milletvekili Mesut Genç, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Olgun Amcaoğlu, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, Nijerya’nın Ankara Büyükelçiliği Temsilcisi Ahmed Mohammed Monguno, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Av. Boysan Boyra, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Rauf Denktaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Bologna Üniversitesi Rektör Temsilcisi ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Luca Mezzetti, DAÜ Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Bölüm Başkanları, Akademik Personel ve 1000’in üzerinde lisans ve önlisans mezunu ile aileleri katıldı. Tören aynı zamanda DAÜ TV aracılığıyla internet ortamında canlı olarak tüm dünyadan izlenirken, BRT 2, Kanal T, Diyalog TV ve Kanal Sim de canlı olarak yayınladı. DAÜ, tüm birimleriyle beraber mezuniyet törenini adına yakışır ve coşkulu bir şekilde gerçekleştirdi.

Mezunların salona girişi ile başlayan tören, Saygı Duruşu ve Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Memduh Özdemir ve Koro Şefi Erkan Dağlı yönetiminde Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği İstiklal Marşı ile devam etti.

Törende, 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi mezunları adına Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı Birincisi Aysu Şallı ile Eczacılık Fakültesi 6 yıllık Pharm. D. Programı birincisi Abdulhalek Dakhel birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından program birincileri tarafından mezunlar adına geleneksel sembolik ağaç dikimi gerçekleştirdi.

“Sizlerle Büyük Bir Gurur Duyuyoruz”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, akademisyenleri, aileleri ve mezunları kutladı. Prof. Dr. Osam, mezunlara bazı tavsiyeler vererek, “Sevgili genç mezunlar, biliyorum çok heyecanlısınız. Bugün itibariyle mutlu sona ulaşmış bulunuyorsunuz. İstediğiniz alanda bir meslek edinmek için gerekli koşulları yerine getirdiniz. Sizleri tebrik ediyorum. Doğru ve gerçekten uzaklaşmayınız. İyi bir insan olarak toplum ve meslek hayatınızı gerçekleştiriniz. Hırslarınızı kontrol altında tutunuz. Dünyaya bakışınız sevgi, saygı, barış, birleştiricilik ve yardımlaşma üzerine olsun. Hiçbir meziyet, iyi bir insan olabilmenin ötesinde değildir” diye konuştu. Prof. Dr. Osam, 40. yılında DAÜ bilim çiçeğinin dipdiri bir şekilde güçlendiğini ve dünyaya nitelikli mezunlar verdiğini vurgulayarak, son üç yıldır dünya sıralamasındaki yeri, araştırmaları, yayınları, fakülte ve alan odaklı başarılarının övgüye layık olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Osam, DAÜ’nün dünyada bilinen saygın bir bilim kuruluşu olarak tanınmasının da önemine dikkat çekti.

Açılış konuşması sonrasında, Fakülte/Yüksekokul ve Bölüm birincilerine protokol tarafından diploma ve ödülleri takdim edildi. Önlisans ve Lisans mezunlarına diplomalarının verilmesi ile devam eden tören sonunda, mezunlar büyük bir coşkuyla keplerini havaya attı. Tören, KKTC’nin sevilen sanatçılarından Lütfiye Özipek’in muhteşem konserinin ardından sona erdi.