İçeriğe git

Çanakkale Kahramanları DAÜ'de Anıldı

Çanakkale Kahramanları DAÜ'de Anıldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ – ATAUM) tarafından DAÜ Öğrenci Konseyi ve DAÜ Atatürkçü Düşünce Kulübü katkılarıyla, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı” gerçekleştirildi. 18 Mart 2016 Cuma günü, saat 10:30’da, DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı.  

Panel şeklinde gerçekleştirilen etkinlikte DAÜ Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanı Doç. Dr. Hasan Cicioğlu “Çanakkale Savaşının Sebep ve Sonuçları”, DAÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Turhan “Tarihi, Düşlere Ortak Kılmak ve Çanakkale”, DAÜ Öğretim Üyesi Dr. Turgay Bülent Göktürk “Çanakkale Muharebelerinin Siyasi ve Askeri Yönü”, DAÜ Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı M. Çağatay Kır “Çanakkale ve Türk Gençliği” ve DAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Melih Yıldırım “Çanakkale Savaşının Önemi” başlıkları altında sunumlar gerçekleştirdi.

https://www.facebook.com/154036407950395/videos/1106651059355587/

Söz konusu panelde Doç. Dr. Cicioglu Çanakkale’nin bir destan olduğunu belirterek bügün burada vatanı ve bayrağı uğruna canını feda eden şehitleri anmak için bir araya gelindiğini dile getirerek katılımlarından dolayı herkese teşekkürlerini iletti. Çanakkale Zaferi’nin hem dünya tarihinde hem de Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Doç. Dr. Cicioğlu, Çanakkale savaşı hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Prof. Dr. Turhan, gerçekleştirdiği konuşmasında tarihçilerin işinin orjinal belgelere dayanarak kamuoyunu aydınlatmak olduğunu belirtti. Tarih etiğinin önemine değinen Prof. Dr. Turhan tarihin çarptırılmaması gerektiğini vurgulayarak Çanakkale şavasının da bazı kaynaklarda çarptırıldığını açıkladı. Dr. Göktürk ise yaptığı konuşmasında tarihte büyük resmi görmenin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek Çanakkale savaşı hakkında bilgiler verdi.

Söz konusu panel sonrasında DAÜ Öğrenci Konseyi 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla DAÜ Atatürk Meydanı’nda öğrencilere buğday çorbası dağıttı. DAÜ Öğrenci İşleri’nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hıfsiye Pulhan’ın da katıldığı çorba dağıtımına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

İletişim Numaraları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu